تبلیغات
وب لژیون حسن رضوانی - خلاصه سی دی یاران
تاریخ : جمعه نوزدهم آذر 1395 | 12:16 بعد از ظهر | نویسنده : مرتضی ضیایی

به نام قدرت مطلق

خلاصه سی دی یاران

در مسیر حرکت انسان همه نوع دام گسترده می شود و خطر همیشه در کمین است. وقتی در کتاب در مورد خلقت انسان صحبت می شود، فرمانده ای رده بالا(ابلیس)، اجازه می گیرد تا از هر طریقی انسان را منحرف کند. به عناوین مختلف در مسیر ما، دام های زیادی وجود دارد. این جاست که موضوع اختیار مطرح می شود و همیشه انسان در دوراهی قرار می گیرد و باید یک راه را انتخاب کند.

در مورد انتخاب باید حتما چند گزینه وجود داشته باشد. نمی شود فقط یک راه باشد و بگوئیم این راه را انتخاب کن، چون در این صورت انتخاب معنی ندارد. مسیر حرکت از نقاط و لحظات زیادی پشت سرهم تشکیل شده است و می توان گفت این لحظات همان نقاط هستند. بر روی این نقاط همیشه نقطه ای وجود دارد که باعث انحراف می شود. به عبارتی پیچیده ترین، خطرناک ترین و گمراه کننده ترین مسائل از یک نقطه شروع می شود. مثلا هیچ کس به یک باره قاتل، دزد، کلاهبردار، سیگاری، مصرف کننده و... نمی شود. در ابتدا وقتی انسان مواد و یا سیگار مصرف می کند، فکرش را هم نمی کند که گرفتار خواهد شد. تمام مسائل، چه مثبت و چه منفی، از نقطه ای به صورت ملائم و لطیف و آرام شروع می شود. انسان ها همیشه می خواهند از کوتاهترین راه به مقصد برسند. اما این کار به طول مسیرشان اضافه می کند. در مسئله اعتیاد می خواهیم با سقوط آزاد و یا قطع ناگهانی، مشکل را حل کنیم اما با گذشت سال های زیاد هر روز به مشکلاتمان اضافه می شود. زمین محل تزکیه و پالایش برای انسان است. تزکیه به کندی صورت می گیرد. اگر بخواهیم سریع این کار را انجام دهیم در کارمان وقفه ایجاد می شود. انسان در کل باید خلوص خود را نشان دهد و در این میان انسان ها به سه دسته تقسیم می شوند:

1- یاران دست راست(اصحاب یمین) و یا مثبت ها و یا ارزشی ها

2-یاران دست چپ(اصحاب شمال) و یا منفی ها و یا ضد ارزشی ها

3- سابقون(پیشی گیرندگان) که هم منفی و یا مثبت هستند. البته هرکجا که ما صحبت می کنیم منظور قسمت مثبت هستند.

در بالا به یاران اشاره شده است. اما چرا یاران؟ چون انسان ها در هر دو جهت به هم کمک و یاری می رسانند. مثلا در کنگره، حال خراب ها افراد حال خراب را دور خود جمع می کنند و بالعکس. در کتاب ادموند و هلیا این موضوع را در قالب نمایشنامه توضیح دادیم. در این کتاب روح سمبل القاء مثبت و جن سمبل القاء منفی هستند. به عبارتی انسان های ارزشی الهامات خود را از روح می گیرند و افراد ضد ارزشی الهامات را از جن می گیرند. در کتاب هم اکثر مسائل به صورت تمثیل گفته شده است. مسئله مهم که در کتاب به آن اشاره شده مسئله خمر است. عرفا و بزرگان برای بیان مسئله خمر واژه و لغت مناسب نداشتند و به همین علت از  واژگانی مانند می و مستی و شراب استفاده می کردند. چون این موضوع برای دیگران قابل لمس نبوده و نمی شد آن را بیان کرد. به طور کلی چیزی که انسان را سرخوش کند به عنوان خمر یاد می شود. مسئله خمر را مصرف کنندگانی که مواد به آنها نرسیده است، به خوبی لمس می کنند. چراکه چشمه های درونی خمر(سروتونین، دوپامین، اندروفین، انکفالین و...) آنها از کار افتاده است. کسی که نشئه می شود در حقیقت خمر آن بالا رفته است، وقتی مدام مواد مصرف شود خمر درونی از کار می افتد و با مصرف نکردن فرد خمار می شود. انسان با حرکت در مسیر ارزش ها خمرش درست کار می کند و با حرکت در مسیر ضد ارزش ها خمرش خوب کار نمی کند و دائما در رنج و عذاب است. بزرگترین دشمن انسان، خود اوست و ما در ابتدای جلسات خود این موضوع را مطرح می کنیم و از خداوند می خواهیم ما را در مقابل جهلمان حفظ کند. ما با جهل خود مشکلات و مسئولیت های زیادی برای خود ایجاد می کنیم. افراد گروه اول و دوم تقریبا تکلیف شان معلوم است و یک تعادلی دارند اما گروه سوم و یا پیشی گیرندگان افراد خاصی هستند. مثل آلبرت انیشتین و یا نیوتن که در علم فیزیک بر دیگران سبقت گرفتند. برای سبقت گرفتن باید شخص یک مرتبه خود را از نقطه ای که قرار دارد بکند. این کنده شدن همراه با قدرت و حرکت است و باعث شادی و نشاط می شود درست مثل دونده ای که یکباره استارت میزند و خود را از دیگران جدا می سازد. وقتی شخص از دیگران سبقت گرفت تبدیل به یک مدیر و مدبر می شود، به عبارتی در او توانایی بوجود می آید. مثل حضرت موسی و پیامبر که از اطرافیان خود سبقت گرفتند.

در کل ما باید هر سه گروه را بشناسیم و بتوانیم تشخیص دهیم که در کدام گروه قرار گرفته ایم. وقتی کارهای من ارزشی باشد یعنی از یاران دست راست هستم و در غیر این صورت از یاران دست چپ هستم. تشخیص این دو گروه کار ساده ای است. اگر تشخیص دادم که از یاران دست چپ هستم، می توانم خود را اصلاح کنم اما باید بدانم این کار زمان بر است و به آرامی صورت می گیرد. افرادی که در گروه یاران دست چپ هستند در گرو اعمالشان هستند. وقتی در کتاب گفته می شود هر نفسی در رهن اعمالش است اشاره به این موضوع دارد. باید این را بدانیم که با اعمالمان داریم چک هایی می کشیم که در آینده تمام آنها را باید پاس کنیم. افرادی که از یاران دست راست هستند از این قاعده مستثنی هستند و در رهن اعمال خود نیستند. ما گاهی وقت ها چیز غلطی را می شنویم و آن را حفظ و نگهداری می کنیم و با این کار از قدرت خود کم می کنیم. مانند شخصی که به پیاده روی می رود اما به جای نان و آذوقه و توشه راه، کوله خود را پر از سنگ و کلوخ می کند. در کل مسائلی که گنگ و مجهول هستند و سر و ته ندارند را نباید قبول کنیم چون با قبول آنها از قوت خود می کاهیم و در حرکت خود وقفه ایجاد می کنیم. انسان ها از لحاظ هیبت و ظاهر شبیه هم هستند اما در تفکرات و دل و قلب، با هم تفاوت دارند. اگر با بدان بنشینیم به غرق شدن انسان ها کمک کرده ایم. اگر به بدی فکر کنیم به همان می رسیم و بالعکس. به عبارتی همان شو شود است، فقط بستگی دارد من چه فرمانی را صادر می کنم. خوب یا بد. در تمام کارها انسان باید مصمم و استوار باشد تا به هدف و راه اصلی خود برسد. اگر دانسته های خود را با مطالب کل هستی مقایسه کنیم متوجه می شویم ما هیچ نمی دانیم. اگر تمام فیلسوفان و علما و پروفسورهای عالم جمع شوند و دانسته های خود را در مورد انسان جمع کنند، شاید یک هزارم از انسان را هم نشناخته باشیم. به طور کلی حواس پنج گانه و گیرنده های ما برد کوتاهی دارند و خیلی ضعیف هستند. ما با تکیه بر این حواس هرچه را حس کنیم، می گوئیم هستی و هرچه را لمس نمی کنیم، می گوئیم نیستی. نیستی همان هستی است اما از نوع دیگر.

اگر بخواهیم صبحت ها را جمع بندی کنیم:

انسان ها هر کدام در یکی از سه دسته ای که در بالا اشاره شد قرار می گیرند. هر کس در هر دسته ای قرار بگیرد، یاران همان گروه است و به کمک دیگران می شتابد چه در مسیر منفی و چه در مسیر مثبت. ما در کنگره 60، یاران هم هستیم تا بتوانیم انسان های دیگر را کمک کنیم تا از تاریکی اعتیاد خارج شوند. در کل اگر انسان بخواهد در آرامش و آسایش زندگی کند باید یک سری قوانین زندگی را فرا گرفته و اجرا کند. نمی توان قوانین را زیر پا گذاشت و در آرامش زندگی کرد.

منبع :نمایندگی حرآمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • paper | ری شاپ | جستوجوی فایل