تبلیغات
وب لژیون حسن رضوانی - نقش ورزش درحس
تاریخ : جمعه بیست و نهم بهمن 1395 | 10:15 قبل از ظهر | نویسنده : مرتضی ضیایی

نقش ورزش درحس

اندروفین.سرتونین.دوپامین؟؟؟؟

محققان آلمانی دریافتند که در هنگام ورزش ،حجم ترکیبات و هورمونهای تولید شده در بدن ،دقیقا در همان مناطقی از مغز بیشتر می شود که احساسات در آنجا پرداخته می شوند.این یافته ها،علت شادی و نشاط و دوام آن را در ورزشکاران توجیه می کنند.
اندروفین یک گروه از افراد را پیش و پس از یک پیاده روی مداوم دو ساعته اندازه گیری کرده اند.در این تحقیق ،ترکیباتی اندازه گیری شدند که در بدن ساخته می شود و اثری شبیه مورفین دارند.(اندرو فینها ترکیبات شیمیایی آرام بخشی هستند که در مهره داران از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شوند.معروف ترین انواع اندروفین ها ،آلفا ،بتا و گاما هستند که نوع بتا تاثیر زیادی در کاهش درد دارد).به گفته پروفسور هنینگ بوکر،سرپرست گروه تحقیق در شهر بن آلمان پس از آزمایش یاد شده ، در کمال تعجب دیده شد که بیشترین میزان اندروفین در همان بخشهایی از مغز آزاد شده است که نقش کلیدی در پردازش احساسات دارند.
با توجه به میزان ترشح هورمونها در بخشهای مختلف مغز،می توان اثر ورزش مداوم را شرح داد:ورزش مداوم موجب خوش اخلاقی می شود،درد را تا حد زیادی تسکین می دهد و خواب شب را راحت تر می کند.
فعالیت های ورزشی همچنین علاوه بر افزایش تمرکز و توانایی های جسمی و فکری ،آرامش و تعادل پایدار را هم در پی دارد.
این که هورمونهای دیگری همچون دوپامین و سروتونین در ورزشکاران بیشتر تولید می شود،از مدت ها قبل برای محققان روشن است. سرتونین هورمونی است که موجب احساس رضایت و آرامش می شود و دوپامین نیز بخش مربوط به ستودن و تشویق کردن را در مغز تحریک می کند.

 آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • paper | ری شاپ | جستوجوی فایل